جشن هالووین

جشن هالووین

جشن هالووین چیست

هالووین مخفف هالووز ایونینگ به معنای شب قدیسان، جشنی است که در ۳۱ اکتبر و در شامگاه مراسم روز همه قدیسین از آیین‌های مسیحیت غربی، برگزار می‌شود.

هالووین روز اول مراسم سه‌روزه آلهالوتاید است که مناسبتی در تقویم کلیسا  برای بزرگداشت یاد درگذشتگان، از جمله قدیسان ، شهیدان مسیحی و دیگر مومنان درگذشته است.

این مراسم مخصوص مسیحیان می باشد که به عنوان یک آئین سنتی به مدت 3 شبانه روز برگذار میشود . کسانی که در این جش حضور دارند باید لباس های ترسناک و عجیب غریب و چهر های نقاشی شده وحشتناک را تا سه شب اجرا کنند.کودکان در این مراسم اهمیت خاصی دارند زیرا بخش مهم مراسم مربوط به انهاست . این کودکان با قاشق در خانه دیگران میروند و به جمع اوری آجیل و نبات می پردازند . و حتی در مسیررفتن به جشن سمت بزرگتر ها رفته و از آنها آجیل و نبات میگیرند. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند.

ریشه این مناسبت به جشنواره تاریخی منطقه سلتیك به نام ساوین برمی گردد كه در آن مردم آتش روشن کرده و برای راندن ارواح، لباس های محلی می پوشیدند. در قرن هشتم، پاپ گرگوری سوم یكم نوامبر را به عنوان روز گرامیداشت همه مقدسات تعیین کرد؛ خیلی زود تمام روزهای مقدس به نوعی برخی از سنت های دوران ساوین را در خود گنجاندند. در گذشته، عصر قبل از روز هالووین را با عنوان اُل هالوس ایو می شناخته اند كه بعدها به هالووین تغییر نام داد. با گذشت زمان، هالووین تبدیل به روزی شد كه در آن فعالیت هایی همانند قاشق زنی، ساخت كدوی هالووین،‌ برگزاری جشن ها، پوشیدن لباس های خاص و خوردن شیرینی های لذت بخش انجام می شد.

جشن هالووین

تاریخچه هالووین

شکل گیری جشن هالووین به فستیوال ساوین (Samhain) سلتیان باستان برمی گردد. سلت ها در حدود ۲۰۰۰ سال پیش در سرزمینی زندگی می کردند که امروزه کشور ایرلند، بریتانیا و شمال فرانسه را شامل میشود. آنها سال نویشان را در روز ۱ نوامبر جشن می گرفتند. در این روز پایان رسمی تابستان و فصل برداشت و آغاز فصل تاریکی و سرما و زمستان بود و اغلب با مولفه های مرگ انسان همراه بود. سلتی ها باور داشتند که در روز اول سال مرز بین دنیای مرده ها و زنده ها برداشته میشود و مرده ها می توانند وارد دنیای زنده ها شوند. آن ها شب ۳۱ اکتبررا جشن می گرفتند و باور داشتند که ارواح مردگان دوباره به زمین برمی گردد. سلتی ها همچنین معتقد بودند که این موقع از سال بهترین زمان برای افراد روحانی برای پیش گویی آینده است. در طول جشن سلتی ها لباس های مخصوصی می پوشیدند که شامل سر و پوست حیوانات هم می شد. بعد دور آتش جمع می شدند و سعی می کردند بخت و اقبال هرکس را پیش بینی کنند.

در سال ۴۳ بعد از میلاد، امپراطوری رم باستان بخش های عظیمی از قلمرو سلتیان را تصرف کرد. در طول ۴۰۰ سالی که رومی ها بر این سرزمین تسلط پیدا کردند دو فستیوال رومی با سنت ها و رسوم سلتی به ویژه جشن ساوین ادغام شد. اولین فستیوال فرالیا (Feralia) بود که اواخر اکتبر برگزار می شد و طی آن رومیان عبور مرده ها را گرامی می داشتند. دومین فستیوال هم روز بزرگداشت پومونا، رب النوع میوه و درختان بود.

تا اواخر قرن ۹ دین مسیحیت در سرتاسر سرزمین های سلتی گسترش پیدا کرده بود و به مرور با سنت های سلتی آمیخته شد. در سال ۱۰۰۰ کلیسا روز ۲ نوامبر را روز ارواح نامگذاری کرد و این روز را برای گرامیداشت و تجلیل مردگان تعیین کرد. امروزه بسیاری معتقدند که این عمل کلیسا در حقیقت تلاش برای جایگزینی فستیوال سلتی با تعطیلاتی مرتبط با مسیحیت بوده است. جالب است بدانید که روز ارواح از بسیاری جهات مشابه جشن ساوین بود: در این جشن آتش بزرگی افروخته می شد، مردم لباس هایی خاصی به شکل فرشته ها، شیاطین و مقدسین می پوشیدند و مراسم خاصی را اجرا می کردند. روز تمام مقدسین (All Saints Day) روز ال هالو (All-hallows) یا ال هالوما (All-hallowmas) هم نامیده می شد (از واژه انگلیسی قرون وسطایی Alholowmesse  به معنای روز همه مقدسین).به این ترتیب این رسوم با هم ادغام شد و جشن ساوین کم کم جشن ال هالو ایو و در نهایت هالووین نامیده شد.

جشن هالووین

پوشیدن لباس های عجیب در جشن هالووین

در گذشته‌های دور زمستان فصلی ترسناک بود. سرمای زیاد، آذوقه کم و روزهایی که به‌سرعت تاریک می‌شد، مردم را نگران می‌کرد. آن‌ها باور داشتند که در جشن هالووین ارواح در دنیای زنده‌ها سرگردانند. به همین خاطر برای بیرون‌رفتن از خانه ماسک می‌زدند تا ارواح آن‌ها را نشناسند. همچنین ظرف‌هایی از غذا را بیرون از خانه می‌گذاشتند تا ارواح عصبانی نشوند و اذیتشان نکنند. اگر در پایان اکتبر و اوایل نوامبر کمی جشنواره‌های آمریکا را دنبال کنید، ژانر وحشت در آن‌ها مشترک است. پوشیدن لباس‌های جادوگری، لباس‌هایی با طرح اسکلت و ماسک‌های ترسناک در این جشن رواج دارد؛ بعضی‌ها لباس ابرقهرمان‌های کارتونی را می‌پوشند. افرادی هم به‌شکل شاهزاده‌ها در می‌آیند.

جشن هالووین

نمادها و رنگ ها

جشن ساوین، جشن برداشت محصول بود. به همین خاطر کدوتنبل، سیب، مترسک، پوست ذرت و برگ‌های پاییزی نقش پررنگی در این جشن دارند. از طرف دیگر روز همه قدیسان هم، تباهی و مرگ را یادآوری می‌کرد؛ پس اسکلت، جمجعه، جادوگرها، عنکبوت، خفاش، ارواح، خون‌آشام، کلاه‌های جادوگری هم نماد این جشن باشند. در این جشن بعضی از رنگ‌ها نقش مهمی دارند. کافی است به عکس‌های هالووینی نگاهی بیندازید تا رنگ‌های سیاه و نارنجی را به‌راحتی در آن‌ها تشخیص بدهید. نارنجی نشانی از فرارسیدن پاییز و روزهای سرد و تاریک سال است. در شش ماه دوم سال شب‌ها طولانی‌ترند و سیاهی بر همه جا سایه می‌اندازد. این رنگ هم نماد مرگ و موجودات اسرارآمیز شب است.

از اصلی‌ترین نمادهای جشن، کدوتنبل‌هایی به‌شکل‌های شرور است که رویش را کنده‌کاری کرده‌اند. شمعی در آن روشن می‌کنند و کدو مثل فانوسی پرنور می‌شود. ریشه فرهنگی این کدوتنبل‌ها را که جست‌وجو کردیم به به ایرلند رسیدیم. این کدوتنبل‌ها به «جک اُ لَنتِرن» معروفند. این اسم را از «جک استینجی» داستانی ایرلندی گرفته‌اند.

در افسانه‌های ایرلندی شخصی به اسم جک، شیطان را به دام انداخت. شیطان به‌ازای آزادیش قول داد تا روح جک را حتی بعد از مرگ تسخیر نکند؛ اما کارهای پلید جک باعث شد که او را به بهشت راه ندهند؛ پس روح جک در دنیای زنده‌ها سرگردان ماند. او ذغالی روشن را در شلغمی گذاشت تا مسیر راهش را در شب پیدا کند. برای همین در قدیم ایرلندی‌ها هم روی شلغم‌های بزرگ، سیب‌زمینی و کدو طرح‌های مختلفی حک می‌کردند. در آن‌ها شمعی می‌گذاشتند و فانوس‌ می‌ساختند. با مهاجرت ایرلندی‌ها این سنت هم راهش را به آمریکا باز کرد. ایرلندی‌ها کم‌کم متوجه شدند این کشور جای مناسبی برای پرورش کدوتنبل است؛ پس کاشت کدوتنبل در آمریکا گسترش پیدا کرد و از نمادهای اصلی جشن شد.

جشن هالووین

آداب مخصوص جشن هالووین

یکی از مراسم هالووین به تریک اُر تریت معروف است که مانند مراسم قاشق‌زنی ایرانی‌هاست. محقق‌ها شباهت‌هایی بین این سنت در آمریکا و رژه‌رفتن اولیه در روز همه ارواحانگلستان پیدا کرده‌اند. در این مراسم فقرا به دیگر شهروندها التماس می‌کردند تا به آن‌ها غذا بدهند. بعضی از خانواده‌ها که وضع مالی بهتری داشتند به آن‌ها شیرینی‌خاصی به اسم کیک روح می‌دادند. آن‌ها از فقرا درخواست می‌کردند که به‌ازای این غذا برای مردگانشان دعا بخوانند. مراسم تریک اُر تریت به جشن سواین هم بی‌ربط نیست؛ البته این روزها دیگر کسی کاسه‌های غذا را بیرون از خانه برای ارواح نمی‌گذارد. به جای این سنت قدیمی، کلیساها با کمک‌های مردمی کیک‌های روح می‌پزند و بین فقرا تقسیم می‌کنند؛ اما با تغییر سنت‌ها هنوز هم کودکان به خانه همسایه‌ها می‌روند و از آن‌ها پول یا غذا هدیه می‌گیرند. با این روش از شیطنت و خراب‌کاری‌های احتمالی کودکان در این جشن جلوگیری می‌کنند.

جشن هالووین

بازی های مخصوص جشن هالووین

بازی‌های این جشن به دهه 1800 بر می‌گردد. این بازی‌ها در هر ایالت متفاوت بود؛ مثلاً در آمریکا و کانادا پرتاب‌کردن تخم‌مرغ به خانه‌ها و بازکردن دروازه مزرعه‌ها رواج داشت. با شروع دهه 1920 و 1930 چاشنی شیطنت و خراب‌کاری را به بازی‌ها اضافه کردند. این اتفاق باعث شد که مسئول‌های شهر دنبال راه چاره بگردند. آن‌ها تلاش کردند بخش‌های سرگرم‌کننده‌ای به مراسم اضافه کنند تا بتوانند از تخریب و آسیب به اموال مردم جلوگیری کنند. یکی از این بازی‌ها اَپِل بابینگ است. در این بازی باید بدون کمک دست و با دندان سیبی را از از تشت آب گرفت؛ البته آمریکایی‌ها معتقدند اولین کسی که سیب را بگیرد، زودتر از بقیه ازدواج می‌کند.

بازی دیگر مومیایی‌کردن است. گروه‌ها باید در کمترین زمان یکی از اعضای خانواده را با دستمال کاغذی مثل مومیایی‌ها بپیچند. از بازی‌های مهیج جشن، بولیینگ با کدوتنبل‌هاست. در این بازی کدوتنبل‌ها را کنار هم مرتب‌می‌کنند. گردترین کدو هم نقش توپ را دارد. از بازی‌های سرگرم‌کننده جشن، گُلف است؛ اما آن را به سبک هالووینی‌اش اجرا می‌کنند. خانواده‌ها حفره‌هایی در کدوتنبل ایجاد می‌کنند و کودکان باید توپ‌ها را داخل آن بیندازند.

جشن هالووین

شمع درجشن هالووین

مردم درباره شمع افکار مثبت و منفی دارند. آن‌ها با روشن‌کردن شمع ارواح را از خود دور می‌کنند؛ اما کافی است شمع یکی از افراد ناگهان خاموش شود. آن وقت ترس راه خودش را به دل همه پیدا می‌کند. مردم معتقدند در چنین شرایطی روحی در آن شخص نفوذ کرده است. بعضی‌ها هم برای خوش‌یمنی، در این روز شمع روشن می‌کنند؛.بعضی‌ها می‌گویند با نگاه‌کردن به شمع روشن، آینده را می‌بینند. مردم در نیمه‌های شب جشن، شمعی نارنجی روشن می‌کنند و منتظر می‌مانند تا طلوع آفتاب بسوزد. آن‌ها فکر می‌کنند این کار نتیجه خوب و مثبتی در زندگی‌شان دارد.

جشن هالووین

لوازم جشن هالووین را از کجا بخریم؟

شما میتوانید انواع فانوس مخصوص هالووین، شنل و ماسک های ترسناک و سطل شکلات و سایر ملزومات هالووین را از سایت شادزی خریداری نمایید و در سراسر کشور درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *