آیا گاز هلیوم آتش زا است؟

آیا گاز هلیوم آتش زا است؟

آیا گاز هلیوم آتش زا است؟

گاز هلیوم گازی نجیب

قبل از پرداختن به سوال آیا گاز هلیوم قابل اشتعال است؟ می پردازیم به موضوع نجیب بودن گاز هلیوم. گازهای نجیب به گروهی از عناصر می گویند که یک ستون از جدول تناوبی یا جدول مندلیف را به خود اختصاص داده اند و همگی در دمای اتاق گاز هستند. این عناصر به نام گازهای نجیب معروف اند و هلیوم در صدر این عناصر قرار دارد. پس از آن نئون، آرگون، کریپتون، زنون، زادون و اوگانسون هستند.

تمامی گازهای نجیب به صورت تک اتمی در طبیعت وجود دارند و تنها حدود یک درصد از حجم اتمسفر را به خود اختصاص داده اند. برای استحصال گازی مانند هلیوم نمی توان، آن را از جو استخراج کرد و برای تولید آن لازم است از ذخایر گاز طبیعی که دارای ۷% هلیوم است بهره گرفته شود.

آیا گاز هلیوم آتش زا است؟

علت اشتعال گاز هیدروژن

اشتعال زمانی اتفاق می افتد که واکنش در گازها ایجاد شود. واکنشی که سبب برای اشتعال می شود، در واقع ازترکیب گاز با اکسیژن حاصل می شود که به این فرآیند سوختن می گویند. گاز هیدروژن قابلیت ترکیب با اکسیژن و سوختن را دارد. اما همانطور که ذکر شد، گاز هلیوم یک گاز نجیب است و به دلیل عدم واکنش با اکسیژن قابلیت اشتعال نیز ندارد.
گاز نیتروژن نیز مانند گاز هلیوم ابل اشتعال نیست. هرچند سرایت آتش به مخازن آن سبب ترکیدگی خطوط انتقال می شود و اکسیدهای خطرناکی در حضور آتش با اکسیژن ایجاد می کند. اما، هلیوم ظرفیت واکنش دادن و تولید اکسیدهای خطرناک را ندارد و گاز کاملاً بی خطر و غیر قابل اشتعالی است.

آیا گاز هلیوم آتش زا است؟

تفاوت بادکنک های هلیومی و بادکنک های هیدروژنی در چیست؟

می دانیم که گاز هلیوم یک گاز بی اثر است. در نتیجه این گاز عکس العملی در صورت وجود حرارت و اکسیژن از خود نشان نخواهد داد. این دقیقا دلیل و مصداقی برای این موضوع است که بادکنک های هلیومی تنها اتفاقی را که میتوانند در مجاورت شمع و حرارت سبب شوند ترکیدن این بادکنک هاست. ولی باید دانست که بادکنک هایی که از هیدروژن پر شده اند قابل اشتعال هستند و می توانند خطر آفرین باشند. پس باید توجه داشته باشید که تنها از مراکز مطرح و مورد اعتماد بادکنک هلیومی تهیه نمایید

آیا گاز هلیوم آتش زا است؟

آیا بادکنک های هلیومی میتوانند خطرناک باشند و موجب آتش سوزی شوند؟

و اکنون می پردازیم به موضوع آیا گاز هلیوم آتش زا است؟ یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که هلیوم دارد این است که این گاز، گازی بی اثر است. در کل بی اثری یک گاز بدین معناست که غیر قابل اشتعال می باشد. در نتیجه لازم نیست که دیگر نگران خطرات استنشاق گاز هلیوم در بادکنک های هلیومی فرزندانمان، در راستای اشتعال پذیری باشیم. تنها به دو مسئله در خصوص این بادکنک ها باید توجه کرد، اول اینکه ذخایر این گاز محدود هستند و بهتر است برای مصارف غیر کاربرد از این گاز استفاده نشود و دوم اینکه این به هیچ وجه به منظور تغییر صدا به فرزندان خود اجازه نداده که این گاز را وارد بدن خود کنند، این کار می تواند عواقب جبران ناپذیری برای افراد داشته باشد

مزیت گاز هلیوم در هنگام انبار آن چیست؟

این امر که گاز هلیوم گازی بی اثرمی باشد و جز گازهای نجیب دسته بندی شده است و قابل اشتعال نمی باشد می تواند مزیت بزرگی به هنگام انبار کردن این گاز محسوب شود.

ما داخل این فیلم تفاوت گاز هلیومی واقعی که در فروشگاه عرضه میشود و بادکنکی که با گازهای اشتعال را پر میشوند را برایتان به نمایش گذاشته ایم . https://www.instagram.com/tv/CdoOPpdgFQZ/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

1 دیدگاه برای “آیا گاز هلیوم آتش زا است؟

دیدگاهتان را بنویسید